O mačkách sa vie, že majú rady výšky. V prirodzenom prostredí s veľkou obľubou lozia po stromoch a brúsia si pazúry, hrajú sa alebo len tak driemu na strome. Pokiaľ sú však chované v byte a nechcete, aby na brúsenie používali váš nábytok, je potrebné im nainštalovať škrabadlo. V obchodoch ich je mnoho, čo však až sa nám tieto nepáčia? Riešenie je pomerne jednoduché keďže mačky nehľadia na značky.
Napríklad čo sa týka spania, mačky nepoznajú rozdiel medzi drahým pelechom a krabicou. Pri výrobe mačacieho stromu postupujte podľa návodu, uvedeného v tomto článku. Majster, čiže my, musíme mať aspoň približnú predstavu ako má strom na konci vyzerať.
Potrebujeme:
- Vhodný materiál. Ak chceme ušetriť, môžeme staviť na stratégiu čo dom dal. Čiže použijeme len čo sa nachádza v domácnosti. Prírodné materiály navyše v byte oceníme aj my aj naši miláčikovia.
- Nosný kmeň stromu,
- hranoly (latky),
- dosky,
- pevný koberec,
- hrubý špagát (sisalový),
- spojovacie kovanie, čiže konzoly,
- samorezné skrutky rôznych veľkostí,
- malé klinčeky alebo čalúnnické kramličky,
- lepidlo,
- prostriedok na ošetrenie dreva,
- farbu.
Pre prácu s materiálom budeme potrebovať približne tieto nástroje:
Vodováhu, príložník, ceruzku, nôž, pílku na drevo, šmirgeľ, vŕtačku a sadu vrtákov, skrutkovač, orezávač, rašpľu, meracie pásmo, kladivo, ťažidlá, metličku alebo vysávač a samonalepovacie nábytkové plstené podložky alebo miesto nich koberec a obojstrannú pásku, prípadne veľa lepidla.
Príprava:
- Kmeň na mačací strom získame napríklad od záhradkárov alebo technických služieb. Alebo pokiaľ sme vlastníkmi chaty alebo pozemkov so stromami a nebude nám chýbať nejaký stromček, prípadne sa tam nachádza nejaký spílený tak máme po probléme.
- Drevo očistíme od kôry a lyka najlepšie ešte skôr, než vyschne. Keby sme ju nechali vyschnúť, bolo by to omnoho náročnejšie. Jej dôsledné odstránenie je určite na mieste, pretože by sa vo zvyškoch mohli usadiť škodcovia. Takto očistený kmeň treba uložiť na niekoľko mesiacov na suché miesto až do doby, kedy úplne prestane pracovať.
- Po zaschnutí je dobré ho prebrúsiť šmirgľom tak, aby zostalo hladké. V ďalšom kroku ho napustiť alebo natrieť prípravkom proti škodcom a hubám.
- Základňu spravíme ako drevenú búdu priamo okolo kmeňa, ktorá aj s váhou na strome bude stále stabilne stáť bez pohybu.
- Na poličky si vyberiem pevný materiál, keďže budú zafixované len v strede. Dbáme aj na veľkosť poličky, aby sa naň zmestila celá mačka. Môžeme bezpečne a vo vodováhe skrutkami pripevniť ľubovoľné množstvo poličiek.
- Kmeň stromu natrieme ľubovoľnou farbou na drevo a na poličky prilepíme koberec. Niektoré časti stromu je vhodné oblepiť špagátom pre brúsenie mačacích pazúrov.