Nelegálne cestičky businessu


Ľudia majú plnú hlavu nápadov ako si čo najjednoduchšie zarobiť čo najviac peňazí. Niekedy však ich úmysly nie sú v súvislosti so zákonom a tak sa ohrozujú pokutou, väzením no v niektorých krajinách aj smrťou.

čerpadlo

1.       Tekuté bohatstvo
 
Ropa patrí k najviac kupovanou kvapalinou na svete. Môže sa predávať legálnym alebo nelegálnym spôsobom. Na čiernom trhu sa jedna o najviac žiadaný tovar.  Denne sa týmto nelegálnym spôsob vo svete vyťaží približne 500-tisíc barelov. Ročný obrat sa približne odhaduje na 7,6 miliárd eur. Aktérmi tohto biznisu sú Rusko, Saudská Arábia, Irak no dokonca aj Bulharsko. Ropa sa nedostane z miesta ťažby až tak ďaleko. Údaje vravia, že ropa sa dostáva len do okolitých krajín od miesta kde bola vyťažená.
 
2.       Rybolov
 
Centrálnymi oblasťami nelegálneho rybolovu sú Juhovýchodná Ázia a Afrika. Ročný obrat v týchto oblastiach sa pohybuje okolo necelých 8 miliárd eur. Indonézia nelegálne vyloví približne 1,6 milióna ton rýb za jeden rok. Väčšina výrobkov sa predáva do Európy, USA a Ázie. Tento obchod pomáha hlavne najslabším krajinám aby získali pre obyvateľstvo aspoň nejaké financie. Najslabšie krajiny dostávajú však minimum v porovnaní s veľkými krajinami. Takže možno aj ryby ktoré končia na našich tanieroch môžu byť z tohto nelegálneho biznisu.

rybářský člun
 
3.       Zlato
 
Možno aj vaše zlaté náušnice, prstene alebo náhrdelníky môžu pochádzať z nelegálnej ťažby zlata. Najväčšiu zásluhu v tomto biznise má Peru, kde podľa odborníkov až 40 percent celkovej produkcie zlata je nelegálna. Nelegálnej produkcii tomuto drahému kovu sa taktiež darí Rusku, Mali, Uzbekistanu, Brazílii či Argentíne. Zlato vyťažené z týchto krajín taktiež nelegálne opúšťa hranice štátu a odváža sa do bohatých krajín. Zlato sa ťaží bez licencie ktorú udeľuje štát a na tomto princípe je postavené toto obchodovanie.

zlato
 
4.       Drevo
 
Aj Slovensko má bohaté skúsenosti s týmto nelegálnym biznisom. Tento biznis ročne prináša 3,5 miliardový zisk, ktorý končí v nesprávnych rukách. Najhoršie na tom sú Juhovýchodná Ázia, stredná Afrika a Južná Amerika, kde stromy miznú tisíce štvorcových metrov lesov. Značná časť nelegálnej ťažby končí v Číne, Európe či USA. Možno aj stôl za ktorým sedíte môže byť výrobkom tohto biznisu.