1) Používajte vždy aktualizovaný prehliadač a jeho všetky doplnky. Väčšina útokov využíva už známych, starých zraniteľných miest, ktoré sú užívatelia leniví opraviť práve aktualizáciou. Je si treba uvedomiť, že niekoľko kliknutí pre aktualizáciu Vám môže neskôr ušetriť podstatne viac času a ďaleko väčšie problémy.
2) Ak odkaz, na ktorý chcete kliknúť, vedie na neznámu stránku, skúste si ho najskôr preveriť link skenerom. Nebudete mať síce stopercentnú istotu, či daný web obsahuje malware, ale napovedať môžu aj údaje o tom, kde je daný server umiestnený alebo či už v histórii niekedy nejaký malware obsahoval.
3) Ak na hľadaných weboch nepotrebujete široké spektrum schopností, deaktivujte si problematické doplnky, ako predovšetkým Adobe Reader alebo multimediálne prehrávače.
4) Ak zamýšľate navštíviť skutočne rizikové stránky, deaktivujte Javu a JavaScript. Ak surfujete vo Firefoxe, používajte rozšírení AdBlock a NoScript. Prvý z nich zablokuje rizikové banery, druhý eliminuje ostatné rizikové prvky.
5) Ak surfujete na nebezpečných weboch, používajte skôr virtuálny počítač. Pokiaľ dôjde k infekcii stroja, po jeho zmazaní Vás žiadna nákaza ohroziť nemôže.
6) Ak sa Vám v systéme deje niečo podivného a nepatríte medzi skúsených užívateľov, môžete problém odhaliť sami pomocou palubných prostriedkov. Vo Windows je totiž zabudovaná komponenta označovaná ako WER, ktorá združuje získané informácie o príčinách problémov a pádu. Tieto dáta sú ukladané do súborov s príponou wer. Po otvorení WER súborov, odporúčame použiť bezplatný nástroj Nirsoftu pod názvom AppCrashView.
7) Niektorý malware po infikovaní systému takmer okamžite získa práva administrátora a dokáže sa skryť tak, že ho ani bežné skenery neodhalia. To potom môže byť celkom veľký problém. Jeho riešením môže byť využitie služieb špeciálneho antivírusového riešenia, ktoré maskovanie pokročilejšieho malware ignoruje, jedná sa totiž o špeciálne bootovacie antivírusy.