Milujete čas strávený mimo civilizáciu v objatí prírody a úžasného ticha, ktoré narúša len zurčanie potoka, spev vtákov, šum lístia vo vetre či praskanie ohňa, no spánok na tvrdej a hrboľatej zemi nie je nič pre vás? A čo takto vyskúšať spánok nad zemou, kde vám nerovnosť či sklon terénu, dážď ani silný vietor nebudú prekážať? Pre veľa ľudí je hamaka stále úplne cudzí pojem, dnes si ho však trochu priblížime a oboznámime sa s možnosťami jej využitia.
Hamaka je pôvodný názov pre hojdaciu sieť aj keď s tými, ktoré vídame na fotkách pri západe slnka na mori alebo doma na záhrade toho veľa spoločného nemajú.
Outdoorové hamakybývajú prevažne vyrobené z ľahkých, pevných a odolných materiálov ako polyester či nylon, na rozdiel od tých záhradných, ktoré sú väčšinou bavlnené a teda o dosť ťažšie.
Jednoduchý závesný systémje navrhnutý tak aby ideálne rozložil váhu človeka na oboch koncoch a tým predchádza opotrebovaniu nosných lán.
Niektoré z nich majú možnosť dokúpenia moskytiéry a veľa iných doplnkov spríjemňujúcich komfort, vešanie hamaky či jej skladovanie. V závislosti od použitých materiálov bývajú hamaky do určitej miery odolné voči dažďu ale pred riadnym lejakom či letnou búrkou vás neochránia. Preto je ideálne dokúpiť ku každej hamake celtu, ktorá vás ochráni pred dažďom a padajúcou rosou, alebo poslúži ako závetrie.
Hamaky sa zvyčajne rozdeľujú podľa miesta využitia a to na:
– Interiérové hamaky
– Záhradné hamaky
– Outdoorové hamaky
Outdoorové hamaky ďalej delíme podľa množstva vrstiev látky na:
– Jednovrstvové
– Dvojvrstvové
– Trojvrstvové
Hamaky sú ľahšie, lacnejšie a oveľa lepšie skladovateľné než stany. Nepotrebujú takmer žiadnu starostlivosť a dajú sa využiť všade tam, kde so stanom neuspejete. V núdzovom prípade môžete hamaku využiť ako bivakovacie vrece alebo stan pre jednu osobu.
Či už ide o spánok v korunách stromov, na úpätí skál alebo pri jazere s priateľmi, nie je nič upokojujúcejšie ako pohojdávať sa v hamake, zatiaľ čo sledujete západ slnka nad obzorom.